Makaslı Platform Hırsızlık Vakaları Nasıl Önlenir?

Bir süredir kiralama sektörünün hırsızlık vakaları ile başı belada. Sektörü yakından takip eden ve kanundaki açıkları tespit eden bir hırsızlık şebekesi, son 6 yıl içerisinde çoğu forklift ve makaslı platform olmak üzere yaklaşık 400 birim makineyi müşteri kılığında teslim aldı ve kaçırdı. Hırsızlık vakalarını yakından takip eden Herkül Vinç Genel Müdür Tuncay Arıcan ile kiralama firmalarının dikkat etmeleri gereken konuları konuştuk

Kiralama sektörüne dadanan 7-8 kişilik bir hırsızlık şebekesi kısa bir süre önce Herkül Vinç Genel Müdürü Tuncay Arıcan'ın gayretleri sonucu suçüstü yakalandı. Ancak henüz tehlike geçmiş değil... Hırsızlara karşı tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini savunan Tuncay Arıcan, vinç ve platform sektörünün büyümesine devam ettiğini ve hırsızlık çetelerinin dikkatini çektiğini belirtti. Sektör için büyük tehlike oluşturan hırsızlık çetelerinin oldukça organize çalıştığını ve belgelere dayalı işler yapabildiklerini gördüğünü vurgulayan Tuncay Arıcan, tüm meslektaşlarına seslenerek dikkatli olmalarını önerdi.

Müşteri gibi arıyor

Tuncay Arıcan, sektör tecrübelerine dayanarak; sektöre musallat olan ve toplamda yaklaşık 400 adet ekipmanın çalınmasından sorumlu tutulan çetenin yakalanmasında çok önemli bir rol oynadı. Bu olay hakkında bilgi veren Tuncay Arıcan; “Firmamızı sesiyle, diksiyonuyla beyefendi görünümlü biri aradı. İlk konuşmamız sonucunda bazı çelişkili ifadelerini yakaladım. Müşteri gibi davrandı ve bir adet makaslı platform kiralayıp bedelini de hemen hesabımıza geçireceğini taahhüt etti. Ancak çelişkili ifadelerinin ardından bir takım şeylerin yanlış olduğunu hissetmiştim. Bir hafta boyunca çeşitli bahanelerle oyaladım ve makineyi teslim etmedim” dedi.

Detaylara dikkat edilmeli

Detaylara dikkat edilmeli Tuncay Arıcan, arayan kişinin hırsızlık amacı taşıdığının konuşmasına yansıdığını fark ettiğini dile getirdi. Rutin işlerde makinelerin hangi noktalara nasıl teslim edileceği bildiklerini ve dolayısıyla meslektaşlarının özellikle bu konuya dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Tuncay Arıcan; “Örneğin mobil vinçin, makaslı platformun, örümcek platformun teslim noktalarını genel olarak iyi biliriz. Ancak hırsızlık çetesi makinelerin teslimatlarını hiç olmayacak noktalara isteyebiliyor. Meslektaşlarımın özellikle teslim noktası konusuna dikkat etmesi gerekiyor. Örneğin makaslı platformun açık alanlarda kullanılmayacağı çok açık. Ben platformumun açık alanda çalışmayacağını söylediğimde hırsızlar manevra yapıp, sizleri farklı planlarla kandırmaya çalışıyorlar. Açıkçası mesleği de, kanunları da çok iyi biliyorlar” şeklinde konuştu.

Tecrübeli çalışanlar seçilmeli

Kiralama sektöründeki tüm meslektaşlarının özellikle operasyon sorumlularını atarken/seçerken çok dikkatli olmaları konusunda uyaran Tuncay Arıcan, müşteri kılığında açık arayan hırsızlarla muhatap olacak sorumlunun sektörde tecrübeli ve dikkatli olması gerektiğini belirtti. Tuncay Arıcan; “Sadece belgelerine ve şirket bilgilerine güvenmesinler. Bu çetelerin belgeleri ve paravan şirketleri bulunuyor. Ceplerinde sahte kimlik kartları bile var. Henüz ben istemeden faaliyet belgelerini gönderdiler. Sonuç olarak emniyetle birlikte iş birliği yaparak şebekeyi suç üstü yakaladık. Çete 7-8 kişiden oluşuyor ve polis tarafından 6 yıldır aranıyor. Emniyet kayıtlarından 400'e yakın forklift, platform ve çeşitli makine çaldıklarını öğrendik” şeklinde konuştu.

Tehlike bitmiş değil!

Şebekenin planlarını bozan Tuncay Arıcan, yaşadıklarını sosyal medya üzerinden meslektaşlarıyla paylaşmasına rağmen yakın çevresinden bir hırsızlık vakası daha yaşanmış. Bu doğrultuda tehlikenin devam ettiğini ve meslektaşlarını hala dikkatli olunması yönünde uyaran Tuncay Arıcan, tüm sektör oyuncularının bir araya gelip bu sorunun üstesinden gelmeleri gerektiğini ifade etti. Dahil olduğu PLATFORMDER'in (Personel Kaldırma ve İletme Platformları İşletmecileri Derneği) hırsızlık vakaları konusunu da masaya yatırdığını ifade eden Tuncay Arıcan; “Bu şebekeleri etkisiz hale getirmek için pür dikkat olmamız gerekiyor. PLATFORMDER bu konudaki çalışmalarına devam edecek. Belki araçlarımız uygun maliyetli araç takip sistemleriyle donatılabilir ve takibi kolaylaştırılabilinir. Ayrıca emniyetve diğer kamu birimleriyle ortak çalışmalar yürütmek gerekiyor. Tabii bir de kanundaki açıkları iyi tespit edip, üzerine gitmek gerekiyor. Biliyorsunuz bireysel olarak ilgili bakanlıklara başvurduğunuzda etkili olmayabilir ancak dernek olarak başvurular etkili olacaktır. Bu doğrultuda PLATFORMDER'in varlığı çok ama çok önemli”

Kanunda açıklar mevcut

Son olarak hırsızlık şebekesinin işine gelen kanun açıkları olduğunu yineleyen Tuncay Arıcan, emniyetin yaptırım uygulaması için suçüstü istediğini ve bunun da zorlu bir süreç olduğunu kaydetti. Bunun yanı sıra müşteri kılığında gelen hırsızlarla resmi evraklara dayalı iş yapıldığından “kanıtlama” kısmının kolay olmadığını söyleyen Tuncay Arıcan, sonuç olarak kendi malınızı hırsızların elinden almanın hiç kolay olmadığını ve kanundaki açıkların giderilmesi gerektiğini vurguladı.